wtorek, 17 sierpnia 2010
poniedziałek, 9 sierpnia 2010
Subskrybuj:
Posty (Atom)
Wystawy rzeźb Antoniego Rząsy we Włoszech
W 1962 roku Antoni Rząsa spędził trzy miesiące we Włoszech. Była to podróż, która wywarła bardzo duży wpływ na jego późniejszą twórczość. Organizując, przy współpracy Instytutu Polskiego w Rzymie, cykl wystaw, pragniemy pokazać inspiracje włoskie w pracach Antoniego Rząsy. Rzeźby zostaną wyeksponowane w zabytkowych budowlach, w bezpośrednim sąsiedztwie dzieł, które zainspirowały artystę. Projekt inauguruje wystawa w rzymskim kościele San Stefano Rotondo w marcu 2010. Kolejnym etapem podróży rzeźb Antoniego Rząsy po Włoszech będzie Katania na Sycylii, Bolonia i Werona.
Wystawa rzeźb Antoniego Rząsy w Tyńcu
Ekspozycja ta pomyślana jest jako zamknięcie cyklu wystaw włoskich. Pokaz rzeźb Antoniego Rząsy w krużgankach klasztoru tynieckiego połączony będzie z prezentacją multimedialną dokumentacji podróży rzeźb po Włoszech.
Publikacja korespondencji / pism / Antoniego Rząsy
Od 2002 Fundacja Rząsy jest w posiadaniu korespondencji Antoniego Rząsy z jego bratem Józefem, obejmującej okres od 1954 do 1980 roku. W 2003 ukazał się mały wybór tych listów. W ramach Roku Rząsy planujemy pełniejszą publikację listów do brata, wzbogaconą o korespondencję i innymi osobami oraz o notatki artysty.
Film o twórczości Antoniego Rząsy
Lektura korespondencji z bratem oraz pomysł pokazania rzeźb we Włoszech stał się inspiracją dla Krzysztofa Kokoryna, który zamierza zrealizować film poświęcony Antoniemu Rząsie. Pierwszy film Krzysztofa Kokoryna o tym twórcy zdobył nagrodę publiczności na zakopiańskim Festiwalu Filmów o Sztuce w 1995 roku. Przygotowywany materiał, bazujący na tekstach Antoniego Rząsy, został pomyślany jako rozwinięcie poprzedniego filmu, w którym o artyście wypowiadali się jego przyjaciele i uczniowie.
Wystawy